LUNA

Fáze Měsíce

Při úplňku stojí Země mezi Sluncem a Měsícem. Z jedné strany působí přitažlivost Slunce, z druhé Měsíce a Země je tak vystavena protikladnému působení. Měsíc vychází se západem Slunce a zapadá s východem. Celou noc vidíme na obloze jeho svítící kotouč. Je to nejvýraznější fáze. Organismus zaplaví "protikladná" energie a záleží na psychice a kondici každého z nás, jak se s energií vyrovná. Někdo špatně spí, jiného bolí hlava a neklid pozorujeme i u zvířat. Na svět přichází více dětí, statistika vykazuje větší zločinnost. Byliny nasbírané za úplňku mají větší sílu. Půst nebo hladovění při úplňku se začíná hodinou jeho vrcholu, ve chvíli, kdy začne couvat.
Při novoluní se dostává Měsíc před Slunce, oba stojí ve stejném znamení zvěrokruhu a společně působí na Zemi. Měsíc i Slunce vycházejí a zapadají téměř současně, proto Měsíc na obloze v noci nenajdeme. I tato fáze zatěžuje organismus. Naši předkové drželi v tuto dobu půst, protože vypozorovali, že je účinnější než jindy. Je to půst nebo hladovění pro zdraví, jako prevence. Za pomoci přitažlivé síly obou nebeských těles se tělo zbavuje škodlivých látek. Při půstu je potřeba hodně pít, aby se škodliviny odplavily. Na rozdíl od úplňku trvá doba novoluní dva až tři dny a nezáleží tolik na hodině začátku půstu. Důležité je zachovat 7 denní intervaly mezi půsty.
Při první a poslední čtvrti svírá Slunce s Měsícem pravý úhel, probíhá měsíční příliv v době slunečního odlivu, síly se odečítají, příliv a odliv je minimální. Od novoluní do úplňku Měsíc dorůstá (připomíná písmenko D), od úplňku k novoluní couvá (připomíná písmenko C). Při nádechu a výdechu si nejlépe představíte, jak na nás, na rostliny i všechno živé Měsíc působí.
Dorůstající Měsíc je nádech. Je to vhodný čas doplňovat látky, které našemu tělu chybí (vitaminy a minerály) v určitém ročním období, anebo podle psychického a fyzického stavu každého z nás.
Couvající Měsíc je výdech. Je to čas, kdy se naše tělo dobře čistí a zbaví se všeho škodlivého. Doba vhodná pro návštěvu zubaře či kožního lékaře.

Luna v jednotlivých znameních

Jednotlivá znamení zvěrokruhu mají odlišné charakteristiky, proto je rozdílný i emocionální vliv Luny při průběhu zvěrokruhem. Každé z dvanácti znamení má také symbolicky v moci určité části těla. Ve dnech, kdy Luna prochází tím kterým znamením, bychom proto měli být na příslušné orgány opatrnější. Zátěž a námaha působí dvojnásob škodlivé, naopak vše, co pro své zdraví uděláme, má přímo blahodárné účinky.
Luna v Beranu (oheň)
V těchto dnech pociťují lidé větší potřebu komunikace. Jsou rádi ve společnosti a vrhají se s elánem do různých aktivit. Nadšení ale trvá většinou jen krátkou dobu. Je čas na žár a žhavou lásku, sport a cestování. Bude se dařit obchodu. Ctižádost, temperament, hádavost, impulsivnost, ukvapenost, přelétavost. Příznivá doba pro zahajování nových věcí a iniciování změn. Všeobecně není toto období vhodné pro finanční záležitosti a spory. Náchylnější jsou hlava, obličej, mozek, spánky, zuby, oči, nos, životní síla.
Luna v Býku (země) Zemitý Býk nerad vyvolává změny, nechce se pouštět do riskantních podniků. K čemu se člověk rozhodne a co udělá teď, má dlouhé trvání a jen těžko se to odvolává. Je nejlepší doba na ukládání peněz, plánování rozpočtu, spoření, začátek stavby i jiného dlouhodobého podniku. Citová stabilita, zdvořilost, laskavost, vznešené vystupování, přívětivost, potřeba klidu a jistoty, ale v náročných dnech také umíněnost, touha po majetku a sobectví. Příznivá doba pro investice. Citlivějšími partiemi jsou zuby, krk, hrtan, hlasivky, hltan, šíje a svalstvo krku, ramena, čich, chuť.
Luna v Blížencích (vzduch) Blíženci přinášejí vzdušné, nestálé až hektické časové rozpětí. Důležité je tedy zůstat u vyjednávání, plánování, při výměně nápadů a činy přesunout na vhodnější dobu. Je čas na nezávazné schůzky, dlouhé telefonáty, ale i na vyřizování korespondence, umělecké řemeslo a nejrůznější tvůrčí činnosti. Nestálé emoce, roztěkanost, zvědavost, neklid, sklon dělat mnoho věcí najednou. Čas vhodný pro jednání, plánování, nezávazné schůzky, cesty a kontakty. Je třeba pečovat o plíce, průdušky, dýchání, ruce a paže.
Luna v Raku (voda) Tady je Luna ve svém vlastním znamení. Proto se projevují city a lidé se sbližují. V této době jsou ale všichni přecitlivělí a navíc může člověk mít, vzhledem ke své náladě, sklony k přejídání. Je čas věnovat se rodině, domácnosti, vaření, zkrášlování bytu a také svým sběratelským vášním. Nastala vhodná chvíle i na romantiku a volání vody a moře. Družnost, vyrovnanost, citlivost, bystrost a dobrá intuice, na druhou stranu bázlivost, ovlivnitelnost, často náladovost a podrážděnost. Citlivá doba vhodná pro kontakty s rodinou. Dny nejsou dobré pro zahajování dlouhodobě trvajících záležitostí, staveb a půjčování peněz. Citlivějšími tělesnými partiemi jsou žaludek, hrudník, mléčné žlázy, žlázy s vnitřní sekrecí, trávení.
Luna ve Lvu (oheň) Teď je na řadě zábava a radost ze života. Ale toto znamení vyvolává mimo jiné i ochranné instinkty a potřebu starat se o slabší. Bude se dařit prodej i společenských setkání. Je vhodné uspořádat piknik, slavnost i ples. Také pěstování přátelství a žhavá láska je na místě. Je čas na trochu luxusu, nákupy bez cíle, sport a tanec. Sílí štědrá, ušlechtilá, silná, ctižádostivá, důvěřivá a tvořivá povaha, předností je zdravý rozum a spolehlivá paměť. City jsou vyjadřovány dramaticky. Charakteristické jsou zvýšené organizační schopnosti, roste podnikavost, na druhé straně také vznětlivost a arogance, potřeba dominovat a poučovat druhé. Vhodná doba pro obchodování, konkurzy či zkoušky. Pozor na poruchy srdce a krevního oběhu, záda, bránici.
Luna v Panně (země) Tato doba není jednoduchá. Potřeba kontaktu se dobře nesnáší se zdrženlivostí tohoto znamení. Ale je to dobrá doba pro maličkosti, detaily, organizaci, soustředění a povinnosti. Péče o domácnost a rodinu je v popředí, stejně jako opatření podporující zdraví. Není pravá chvíle pro nezávislé a kreativní podnikání. Psaní dopisů, drobné opravy a učení jsou nyní vhodné činnosti. Náročnost, pracovitost, pořádkumilovnost, schopnost věnovat se detailům, výborná paměť a pozorovací smysl. Vhodná fáze pro organizační činnost, koncentraci, dotažení věcí, naopak nevhodná pro nezávislé a kreativní záležitosti. Panna ovlivňuje nervový systém, slinivku, slezinu, tenké a tlusté střevo a celý proces trávení.
Luna ve Vahách (vzduch) Je čas na nové romance, přátelství i partnerství. Vyhněte se konfliktům, žárlivým výstupům a majetnickým reakcím. Není snadné zůstat nyní zcela objektivní. Všichni by se měli uvolnit a udělat si také chvíli pro sebe. Panuje zvýšená vnímavost ke všemu krásnému i luxusnímu, je vhodná doba na zkrášlování bytu, požitek z umění i na plesy a slavnosti. Umělecké sklony, kultivovanost, jasné názory, schopnost vyjednávat, upřímnost. Ve špatném nastavení nadměrná citlivost a sklon k netrpělivosti. Doba není vhodná pro řešení zásadních otázek či problémů, příznivá pro nové vztahy, romance, přátelství a kontakty. S vlivem znamení Vah jsou spojovány játra, ledviny, čištění krve, rovnováha tělesných tekutin.
Luna ve Štíru (voda) V tomto období má člověk sklon ke kritickému jednání, zvýšená citlivost a zranitelnost může vést ke krizím. Zvyklosti a rituály se projevují zvlášť výrazně. Přecitlivělí lidé musí počítat s tím, že mohou mít větší problémy než jindy. Vládne voda a moře. Meditace i psychoterapie budou obzvlášť účinné. Kritičnost, impulsivnost, sílí vůle, zvyšuje se hádavost, žárlivost, tendence riskovat. Můžete se cítit náruživější a smyslnější, je to doba vynalézavosti a schopnosti vnímat souvislosti. Postavení Luny není vhodné pro řešení finančních záležitostí, cestování, ani začátek nových akcí či vztahů. Se znamením Štíra je spojován močový měchýř, močové cesty, pohlavní orgány, sexualitu.
Luna ve Střelci (oheň) Zvyšuje se potřeba vymanit se z všednosti a stereotypu. Někteří lidé upadají do nevysvětlitelného neklidu. Je čas na kontakty a pěstování přátelství, cestování, vzdělání a sport. Zejména komunikace s lidmi z cizích zemí, má v této době naději na zdárný průběh. Horoucí láska má také své slovo. Upřímnost, otevřenost, bezstarostnost a smyslnost. Z negativních vlastností výbušnost, hádavost a nezodpovědnost. Doba je vhodná pro právní záležitosti, nové projekty a plány, kontakty se zahraničím, investice, zakládání firem a společností a dohody všeobecně. S vlivem Střelce souvisí křížová kost, pánev, kyčle, hýžďové svaly, sedací nervy, stehna a stehenní kosti a celková pohyblivost.
Luna v Kozorohu (země) Teď stojí v popředí zaměstnání a obchod. V těchto dnech jde o tradici, autoritu, pravidla, disciplínu. Je ideální doba na pořádání konferencí, seminářů a přednášek i na plánování, organizaci a dlouhodobé obchody. Panuje ale i jistá tendence k pesimismu, nespokojenosti a depresím. Dobré organizační schopnosti, opatrnost, realismus, svědomitost, na druhé straně úzkostlivost a kritičnost. Spíše než city stojí v popředí zaměstnání, obchod, práce, kariéra. Vhodná doba pro zahájení důležitých projektů, studií či jakékoli práce s půdou. Citlivější je naše kůže, kosti, kolena, klouby, vazy, šlachy.
Luna ve Vodnáři (vzduch) Hlavní slovo nyní dostávají ženy. Dobrá doba pro nové nápady a pro plánování budoucnosti. V popředí je i starost o druhé a zájem o dění kolem nás. Je tvůrčí období, ale i čas na protest a vzpouru i racionální úvahy. Lidé, kteří kladou příliš velký důraz na ideály, se mohou v této době zklamat. Objevuje se ale zvýšený zájem o mystéria a tajemství. Zdvořilost, družnost, citový odstup, láska k umění, zájem o vše zvláštní. Vhodná doba pro nové nápady, plánování budoucnosti a práci mezi lidmi. Vyhněte se jednání s nadřízenými a odložte setkání s přáteli. Co se zdraví týče, projeví se zvýšenou citlivostí lýtek, kotníků, bérce, křečových žil.
Luna v Rybách (voda) Tato doba je dobrá k tomu, aby byl člověk sám a zabýval se spirituálními a mystickými záležitostmi. Někteří lidé jsou v této době vysloveně nespolečenští a drží své emoce pevně pod zámkem. Všeobecně panuje nejistota a nedůvěra. Je čas k meditacím, hledání poznání a třeba i k návštěvě kostela. Je doba snění a tvoření, zpěvu a hudby, vody a moře. Představivost, klid, pohostinnost, romantické naladění, tvořivost, ale také nadměrná přecitlivělost, nerozhodnost a bázlivost, sklony k depresím. Doba vhodná pro samotu, niterné prožitky všeho druhu - umělecké i duchovní. V praktických věcech panuje nejistota a nedůvěra. Není vhodné začínat cokoli nového, spíše se zaměřte na dokončení rozdělané práce. Mohou se ozývat partie podbřišku, nohou, prsty u nohou, chodidla a lymfatický systém.

Luna a Zdraví

V době kdy Měsíc putuje kolem Země, prochází jednotlivými částmi zvěrokruhu, v každém z nich setrvá přibližně 2 až 3 dny. Každá část těla je ovlivňována určitým znamením, proto je užitečné věnovat se vždy těm orgánům, které ovlivňuje právě vládnoucí (panující) znamení.
Beran
 • ovlivňuje hlavu, mozek, obličej, oči, nos, životní sílu.
 • V tomto období trpíme nejčastěji migrénami a různými bolestmi hlavy a krku. Vyhýbáme se potravinám jako je čokoláda, šlehačka, mastná jídla a dodržujeme pitný režim. Bolest hlavy může být způsobena i nedostatkem pití. Vyhýbáme se operacím hlavy, lymfatických uzlin, mozku a krčních obratlů.
Býk
 • ovlivňuje hrdlo, mandle, zuby, uši, krk, týl, ramena, čich, chuť.
 • V těchto dnech si musíme dávat pozor na průvan, nepít chladné nápoje a balit krk do šátku. Nevhodné je i popíjet nápoje sycené CO2. Někteří lidé v tomto období pociťují bolest krku nebo bolesti zubů, které jsou způsobeny meteorologickými vlivy a po uplynutí období Býka pominou. Masírujeme krční obratle a zahříváme je teplou vodou (např. pomocí ohřívací láhve - termoforu).
Blíženci
 • ovlivňují plíce, průdušky, horní cesty dýchací, dýchání, paže, ruce.
 • V tomto období jsou časté problémy dušnosti, bolesti hrudi, vykašlávání hlenů či astmatické problémy. U lidí, kteří netrpí těmito nemocemi, jsou tyto potíže většinou vyvolávány meteorologickými vlivy a samy ustoupí po uplynutí období Blíženců. V tomto období vynecháme pití mléka a konzumaci mléčných výrobků, aby se netvořily hleny. Můžeme popíjet Vincentku s medem.
Rak
 • ovlivňuje žaludek, hrudník, mléčné žlázy, žlázy s vnitřní sekrecí, trávení.
 • Vyhýbáme se živočišným tukům a jídlům, které tyto orgány zatěžují. V těchto dnech je doporučeno jíst první jídlo až v 9 hodin ráno, kdy je již žaludek i dvanáctník řádně vyprázdněn. Vyhýbáme se operacím žaludku a všech orgánů, které jsou uvedeny v tomto období jako rizikové. Užíváme tinktury podporující trávicí trakt.
Lev
 • ovlivňuje srdce, krevní oběh, záda, bránici.
 • Mezi 11. a 13. hodinou nastává maximální aktivita činnost srdce, proto jej v tuto dobu zatěžujeme co nejméně. Lidé trpící vysokým krevním tlakem a jinými srdečními poruchami, nebo špatným krevním oběhem, by pod vlivem lunárního Lva měli omezit jídla obsahující velké množství cholesterolu.
Panna
 • ovlivňuje slinivku, slezinu, tlusté a tenké střevo, nervový systém.
 • Nejíme tučná, mastná jídla, nepřejídáme se a zvýšíme příjem čisté pramenité vody. Doporučuje se vyprázdnit trávicí trakt pomocí Psyllia a jablečné vlákniny, nebo si můžete sníst pár jablek. Je také vhodné období pro držení rozumné redukční diety.
Váhy
 • ovlivňují ledviny, čištění krve, rovnováhu tělesných tekutin.
 • V tomto období je nutné dbát především na pitný režim a dát velký pozor, abychom se nenachladili. Pijeme urologické čaje a posilujeme imunitu. Při pocitu pálení močového měchýře, nebo nadměrného močení, užíváme vitamin C.
Štír
 • ovlivňuje močový měchýř, močové cesty, pohlavní orgány, sexualitu.
 • Dbáme, abychom si neprochladli nohy, pánev a oblast ledvin. Mohou se vyskytnout záněty močových cest a různé výtoky u žen. V tomto období nejíme kořeněná a ostrá jídla, která neblaze působí na močové cesty a pohlavní orgány. Vyhýbáme se i koupalištím, často se tam vyskytují bakterie, na něž jsou pohlavní orgány a močové cesty choulostivé. V tomto období jsou vhodnější sedací koupele.
Střelec
 • · ovlivňuje stehna, křížovou kost, celkovou pohyblivost.
 • · Velmi citlivě reagujeme na změny počasí a na tlak. V zimním období se doporučují koupele a sauna na uvolnění svalů a kloubů, také masáže působí velmi příznivě. V těchto dnech se nedoporučují chirurgické zákroky spojené s pohybovým aparátem.
Kozoroh
 • ovlivňuje kostru, kolena, klouby, vazy, šlachy, pokožku.
 • V tomto období jsme citliví na počasí, pozor bychom si měli dát na prochlazení a nepřiměřenou zátěž kloubů (sport, namáhavá práce), neboť poranění či onemocnění jsou častější. Nepoužívejte studené sprchy ani koupele. Posilujte imunitu a krevní oběh.
Vodnář
 • ovlivňuje lýtka, kotník, bérce, křečové žíly.
 • V tomto období je alkohol dvojnásob škodlivý. Vystupuje bolest křečových žil, proto odpočívejte s nohama ve vyšší poloze. Nejezte mastná ani smažená jídla, výrazně totiž zatěžují játra.
Ryby
 • ovlivňují nohy, prsty u nohou, chodidla, lymfatický systém.
 • V tomto období je člověk choulostivější na různá prochlazení a také na nevhodnou stravu a zátěž těla. Neprovádějte očkování, ani jiné zákroky, které by oslabily lymfatický systém (operace). Očkování provádějte vždy 3. až 4. den po období lunárních Ryb.

Luna - hubnutí a půst

Úplněk držíme půst, začínáme nejlépe 12 hodin před Úplňkem.
Novoluní vhodné pro jednodenní očistné půsty - pijeme bylinné a ovocné čaje.
Přibývající Luna více přibíráme, je třeba hlídat energetickou hodnotu potravin, nejíst po 18. hodině.
Ubývající Luna přibíráme méně, můžeme si dopřát více oblíbených potravin.

Luna - péče o vlasy a kosmetika

Vhodná návštěva kadeřnického salónu:
 • · Luna ve Lvu · Luna v Panně · Úplněk
Ubývající Luna Pracujte na tom, čeho se chcete zbavit (akné, bradavice)

Luna a sex

Nejpříznivější doba:
 • · Venuše ve Štíru · Luna v Raku
Ubývající Luna: rozchody, ženám ubývá chuť na sex
Novoluní: ženy nemají chuť na sex, muži naopak výraznou
Přibývající Luna: sex je příjemný oběma pohlavím, roste touha zkoušet nové věci, pozor na zvýšenou plodnost
Úplněk: zvýšená chuť na sex, zvláště na vše nové, hrozí nevěry

Luna a zahrada

Zahradničení podle Měsíce má jednoduchá pravidla. Rostliny i půda se stejně jako my nadechují (příliv) a vydechují (odliv) s Měsícem.
Dorůstající (D) Měsíc je pro nás i pro rostliny silou, která stoupá. Naše tělo i rostliny všechno více zadržují. Míza a šťávy rostlin stoupají vzhůru. Je posílena tvorba listů, květů a plodů. Sázíme vše, co rodí nad zemí. Také roubujeme, protože rouby se rychle ujmou. Při dorůstajícím Měsíci na zahradě a v zemědělství nehnojíme, protože země v tuto dobu nepřijímá tolik tekutin jako při couvajícím Měsíci (u pokojových rostlin to nehraje takovou roli). Hnojivo při dorůstajícím Měsíci zůstává na povrchu a pak, protože ho země nepřijme, zamoří přímo spodní vody.
Couvající (C) Měsíc znamená, že šťávy rostlin klesají dolů ke kořenům. Tak se posiluje tvorba kořene. Ze zeleniny sázíme vše, co rodí pod zemí. Také prořezáváme stromy, protože "nevykrvácejí". Při couvajícím Měsíci země přijímá dobře vodu i hnojivo. Někdy přijme i tolik vody, že na svazích může dojít k sesuvům půdy, jak je země prosáklá a těžká. Naši předkové nehnojili umělými hnojivy, vyváželi hnůj, hnojili vždy při úplňku a pak v následujícím couvajícím Měsíci. Chránili tak spodní vody.Můžeme využít také astrologii. Každé znamení zvěrokruhu je spojeno s jedním ze čtyř živlů a každý živel ovlivňuje určitou část rostliny. Chcete-li podpořit růst určité části rostliny, přihnojte ji ve znameních, která tuto část ovlivňují.·
Plod
- ohnivá znamení - Beran, Lev, Střelec
Kořen - zemská znamení - Býk, Panna, Kozoroh
Květ - vzdušná znamení - Blíženci, Váhy, Vodnář
List - vodní znamení - Rak, Štír, Ryby - ve vodních znameních zaléváme, rostliny lépe přijímají vodu.
Za ubývající Luny
jde míza dolů do kořenů. Je tedy doba vhodná k setí rostlin, které mají plody pod zemí a čas k řezání, rozmnožování, hnojení, zalévání, sklízení a k ničení škůdců a plevele.
Novoluní Půda odpočívá, nic by se nemělo vysévat, sázet ani přesazovat, protože by semena nevzešla a kořeny se neuchytily. Je vhodné ošetřit nadzemní části rostlin, zejména neprospívající stromy a keře, v následující lunární fázi se budou dobře uzdravovat.
Přibývající Luna (dorůstá) Půdě pomůže hnojení i přihnojování, ošetřování nadzemní části rostlin. Sbírejte byliny, semena a plody k okamžitému použití, trhejte rostliny, které chcete lisovat do herbáře nebo sušit na dekoraci. Doba je příznivá i pro úpravu kompostu, zakládání trávníku, roubování a očkování.
Úplněk Hnojte dlouhodobě působícím hnojivem, ale nezalévejte, rostliny využijí vodu až za několik dní. U bylin se sbírají kořeny, je v nich největší síla.
Ubývající Luna (couvá) Semena dobře vzklíčí, sazenice budou rychle nabývat na mohutnosti a plody podle ročního období zvětší svůj objem nebo dozrají, bude se dobře dařit i kořenové zelenině. Měli byste sázet, přesazovat a vysévat. Po celé období můžete sušit byliny, koste trávu, sklízejte všechno, co potřebujete uskladnit. Před novoluním provádějte zmlazovací řezy a likvidujte plevel.
Stoupající Luna Období od Lunárního Střelce do Lunárního Berana, kdy je vidět jak Luna na obloze den po dni stoupá od nejnižšího k nejvyššímu postavení nad obzorem. Tehdy je výhodné sklízet a uskladňovat zeleninu a ovoce, protože vše zůstane dlouho čerstvé. Dobře se vyvíjejí nadzemní části rostlin.
Klesající Luna Od Lunárního Berana do Lunárního Střelce Luna klesá z nejvyššího postavení nad obzorem k nejnižšímu. Je to období příznivé pro výsev a vysazování rostlin a pro sběr bylin a koření. Bují veškeré kořeny a dřeviny snášejí radikální řez.


Zalévání, přesazování, hnojení


Pokojové květiny zaléváme ve dnech listu (Luna v Raku, Luna ve Štíru, Luna v Rybách). Rostliny s velkou spotřebou vody můžeme zalít i několikrát v určené dny, eventuálně ve všech (2-3) dnech listu.
Květiny přesazujeme:
 • přibývající Luna · Luna v Panně
Květiny hnojíme - listové:
 • Luna v Raku · Luna ve Štíru · Luna v Rybách
Květiny hnojíme - s květem:
 • Luna v Blížencích · Luna ve Vodnáři · Luna ve Vahách

Lunární znamení na zahradě


Beran (plod) je kardinální, spíše suché a neplodné znamení. Beranovi vládne Mars, který ovlivňuje zrání a tvorbu semene, proto je to dobré období pro sklizeň. Je vhodný k rytí, okopávání a pletí. K setí a sázení se příliš nehodí. Úroda v této době sklizená, ať uložená nebo zpracovaná, dlouho vydrží a nekazí se.
Býk (kořen) je plodné, ženské znamení země, kterému vládne Venuše. K setí a sázení se hodí rostliny, u kterých má síla přejít do kořenů a hlíz, tedy veškerá kořenová zelenina. Kromě toho je Luna v Býku výhodná k přesazování, sazeničky dobře zakoření a stávají se z nich robustní a silné, spíše nižší rostliny, není ale vhodné vysazovat popínavky.
Blíženci (květ) jsou znamení, kterému panuje planeta Merkur. V tomto spíše neplodném, suchém znamení by se nemělo, kromě popínavých a liánovitých rostlin, nic zasévat, jelikož rostliny potom vyrostou dlouhé, tenké a nemají téměř žádnou sílu. Naproti tomu se hodí k úpravě půdy a také ke sklizni. Budete-li sekat trávník v tomto znamení, bude tráva dorůstat pomaleji než jindy.
Rak (list) je kardinální vodní znamení, kterému vládne Luna. Je vlhký a plodný, ideální k setí a sázení. Sadba klíčí bez problémů, i mladé rostlinky v tomto období dobře prospívají. Rak podporuje tvorbu stonků a listů, které pak rostou obzvlášť rychle. Tyto dny jsou vhodné k zalévání a hnojení.
Lev (plod) je mužské, ohnivé znamení, kterému vládne Slunce, horké a ze všech dvanácti znamení nejméně plodné. V těchto dnech byste neměli ani sít, ani sázet. Sazenice zasazené ve Lvu uschnou téměř bez výjimky. Místo toho byste měli sekat trávník (účinek je ještě delší než při Luně v Blížencích), ničit plevel a vytrhávat rostliny a křoviny, kterých se chcete zbavit.
Panna (kořen) ačkoliv se jedná o znamení zemské, platí za neplodné znamení, ovládá ji Merkur. V těchto dnech byste neměli sázet zeleninu, avšak jednoleté letní květiny a popínavé rostliny zasazené nebo zaseté v tuto dobu rostou velmi rychle a mají mnoho květů. Sázejte tedy jen tehdy, chcete-li něco nechat zarůst. Jinak se v těchto dnech starejte jen o půdu a plevel, hubení slimáků a škodlivého hmyzu. Používejte k tomu pouze přírodní prostředky.
Váhy (květ) jsou kardinální vzdušné znamení, které ovládá Venuše, velmi plodné a dobré k setí a sázení zvláště kvetoucích rostlin. Jsou rovněž znamením krásy a estetiky. Růže zasazené v tomto znamení nepředčí, co se týká krásy a síly květů žádná jiná květina. Daří se ale i většině druhů zeleniny zaseté ve znamení Vah.
Štír (list) je vodní znamení ovládané Plutem, je po Rakovi nejplodnější znamení a je tudíž vhodné pro stejné zahradnické práce. Víceleté rostliny a trvalky budou nadměrně prospívat a budou obzvlášť robustní a odolné proti zimě.
Střelec (plod) je ohnivé znamení ovládané Jupiterem, dobré k ošetřování zahrady a také ke sklízení. K setí a k sázení se nehodí, bývá spíše suchý a neplodný. Výjimku tvoří jabloně a jiné ovocné stromy, protože Střelec podporuje tvorbu plodů. Můžete sázet i cibuli, mrkev a brambory, měli byste ale dbát na to, aby Měsíc ubýval.
Kozoroh (kořen) platí za znamení z půli plodné, protože jeho panovníkem je Saturn. Jedná se o kardinální znamení zemské a proto je obzvláště vhodné k sázení plodin zrajících pod zemí, tedy brambor, řepy, mrkve a cibule. Okrasné keře a stromy vysazené v těchto dnech mají také dobré vyhlídky na zdravý vývoj, protože Kozoroh ovlivňuje kromě kořenů i kmeny a kůru. Neměli byste ale sázet květiny.
Vodnář (květ) je spíše suché vzdušné znamení, ovládané planetou Uran. Vhodné jsou zahradnické práce, kopání, plení, ničení škůdců. Může se sázet pouze cibule a borovice, které jsou Uranem ovlivňovány.
Ryby (list) jsou ještě jedno vlhké a plodné znamení, téměř tak jako Rak a Štír. Jejich panující planetou je Neptun. Daří se skoro všem výsevům a sadbám, ale zvlášť výhodný je tento čas pro sázení kořenové zeleniny a květin, které rostou z cibulí a hlíz. Keře, které mají v suché půdě zakořenit obzvlášť hluboko, mají největší naději na úspěch.

Luna a domácnost

Ohnivá znamení (Beran , Lev, Střelec)
 • Můžete krátce větrat, když Luna ubývá.
 • Chcete-li si dobře a rychle prohřát celý dům, měli byste na podzim poprvé topit za teplého dne (Beran, Lev, Střelec) při ubývající Luně.
Zemská znamení (Býk, Panna, Kozoroh)
 • Pracujte s půdou, můžete i zpracovávat kořenovou zeleninu.
Vzdušná znamení (Blíženci, Váhy, Vodnář)
 • Pokud Luna ubývá, je nejlepší doba na větrání, uklízení, natírání a malování.
 • Je-li to nezbytné, můžete krátce vyvětrat, i když Luna přibývá.
 • Když Luna ubývá, můžete začít s čištěním, ale důkladné odstraňování zatvrzelé špíny nechte až na vodní znamení.
 • Police ve sklepě, na uskladnění ovoce, čistěte pouze při ubývající Luně.
Vodní znamení (Rak, Štír, Ryby)
 • Po dnech vzduchu, vždy následují dny vody a to byste měli vše důkladně čistit vodou a odstraňovat zatvrzelejší špínu.
 • Při mytí silně zašpiněných okenních rámů, ve dnech vody při ubývající Luně dosáhnete nejlepších výsledků.
 • Když se prádlo pere při ubývající Luně, bude čistější a skvrny budou dobře pouštět. Perte nejlépe v Rybách, ale také ve Štíru a Raku.
Dřevěné podlahy by se měly důkladně drhnout vodou jen při ubývající Luně nejlépe ve vzdušném, případně i ohnivém znamení. Když Luna dorůstá, mělo by se pouze zametat. Ve znamení vzduchu se může vytírat pouze vlhkým hadrem. To je udrží v suchu a zabrání zbytečné tvorbě plísně.
Příznivá doba pro sklizeň, uchovávání, uskladňování a konzervaci je doba mezi Střelcem a Blíženci, s výjimkou dnů Ryb. Ke sklizni a uskladnění obilí, zeleniny a brambor jsou nejvhodnější dny Berana.
Zásadně nesklízejte, nezavařujte a neukládejte úrodu ve dnech Panny. Zavařené plody začnou snadno plesnivět. Ani Rak a Štír není příliš vhodný.
Marmelády, želé, ovoce naložené v alkoholu, víno, mošt, zavařování a zamrazování se má provádět pouze při ubývající Luně. Všechno vydrží déle, protože ovoce tak rychle nekvasí.
Co je sklizeno v Rybách, mělo by být určeno k rychlé spotřebě. Tyto dny se nehodí k uskladňování ovoce a zeleniny. Všechno dostává mdlou chuť a může plesnivět nebo zahnívat.
Ovoce, zeleninu a byliny na sušení je nejlépe sbírat ve vzdušných nebo ohnivých dnech vždy při ubývající Luně.

Luna a Magie

Nov (Novoluní)
 • · V tento čas je vhodné odhazovat všechno špatné. Např. pokud chcete přestat kouřit nebo pokud se chcete zbavit jiného zlozvyku, je právě nejvhodnější čas s tím začít. · Je skvělé ořezat nemocné větve stromům. Stromy se zbaví své tísně a ozdraví se. Očistná koupel bude působit daleko silněji než kdykoli jindy. · Některé prameny uvádějí, že se jako doba pro rituály nedoporučuje. To platí i tři dny před ním. Tato fáze je příliš silná.
Pozor! Pokud v sobě máte stesk, pocit ublížení, tajnou touhu po pomstě nebo máte prostě jenom vztek. NEČARUJTE! Temná Luna si zdatně pohrává s negativními emocemi a může způsobit období chaosu, dát průchod nevhodným zvykům, skryté pomstě nebo zpomalit běh událostí.
Přibývající Luna (dorůstající) - Konstrukce

 • · Je to fáze od Novoluní do Úplňku. Několik hodin po temné fázi se začne objevovat malý srpek ve tvaru písmene D. · Dorůstající Luna je jako nádech. · Posiluje, buduje, obnovuje, zahajuje, ukládá energii. Přitažlivost působí v těchto dnech velmi dobře. Čím je Luna kulatější, tím je jeho síla větší. · V tento čas můžeme obnovit narušené vztahy. Velmi dobře se hojí rány. Rodí se více dětí. Uzavírají se dobré obchody a napadají nás skvělé nápady. Provádějí se konstruktivní rituály a kouzla. · Čarování na lásku je v tento čas velmi úspěšné. · Provádějte rituály, jejichž účelem je růst a rozpínání. Např. prohloubení milostných vztahů, stavba domu, růst rostlin, rozšíření obchodní činnosti, rozmnožení peněz, všeobecně: více úspěchů v životě apod.
Úplněk
 • · Jasná fáze, kdy Luna vypadá jako zářivý kotouč. Velkou silou působí na lidi, zvířata a rostliny. Protože se úplněk pomalu pohybuje rokem přes dvanáct znamení zvěrokruhu, má každý úplněk vždy jinou sílu. · V tento den krvácejí rány více než jindy. · Ořezané stromy většinou odumírají. · Léčivé síly mají větší sílu a lidé i zvířata se plně podřizují povaze Luny. Jsou agresivní, nervózní, odvážní a bojovní. · V měsíčním cyklu je něco jako "letní slunovrat" chvíle největšího bohatství krátce před zvratem do opačného stavu.
Ubývající Luna (couvající)- Destrukce
 • Je to fáze od Úplňku do Novoluní. Na obloze se objevuje srpek ve tvaru písmene C. · Couvající Luna je jako výdech. · Odstraňuje, odtrhává, ničí, vytěsňuje, vysušuje, vydává energii, podporuje aktivitu. · Dobře se odstraňují bradavice, zlost, nechuť k práci. Výborně se shazují nadbytečná kila. Operace se daří lépe než jindy. Práce nám jde lépe od ruky. Jenom stromy nám moc nepoděkují, když je budeme ošetřovat v tento čas. Provádějí se destruktivní rituály a kouzla. · Vhodná doba pro rituály, které mají pomoci něco zmenšit, zničit nebo odstranit z vašeho života. Např. nemoci s nežádoucími stavy mysli (nenávist, deprese), zlozvyky, silou myšlenek eliminovat záporné vlivy, viditelné a neviditelné bytosti, vysvobození z neplodných a ochromujících vztahů apod.