CO JSOU ČAKRY jsou to takový kola, který mají schopnost přijímat energii, určitým způsobem ji přetvářet a opět vyzařovat. Můžete si to představit na klimatizaci ve fabrice. Jedním směrem - ven - vytahuje nezdravý, vydýchaný vzduch a druhým směrem-dovnitř - vhání čistý vzduch. Pokud se někde ve fabrice ucpe v některé kanceláři klimatizace, během chvíle to lidé zaznamenají. Má to svůj následek. A totéž se děje v těle. Nejvíce se pracuje se 7 čakrami, které jsou umístěné nad sebou ve středu trupu.
BLOKACE Někdy mohou být některé, většina, vyjímečně všechny, čakry blokovány ( zpomaleny ), což způsobuje, že životní energie nemůže volně proudit. Tyto blokace mohou být nejčastěji způsobeny strachem, zklamáním, napětím, šokem, negativními vlivy na člověka z okolí a podobně. Když je z nějakého důvodu čakra zpomalená, nastává v oblasti kterou zásobuje energií problém. Cítíme napětí, bolest a po nějaké době vnikne nemoc. Tyto blokády lze uvolnit a čakry harmonizovat například reiki, kyvadlem, meditací, automatickou kresbou........

1 ČAKRA - základní

Při chybné funkci této čakry krouží vaše myšlení jen kolem materiálního vlastnictví a kolem smyslových požitků ... jídla, alkoholu, sexu. To, co se vám líbí chcete také vlastnit, aniž byste přemýšleli o následcích. Zároveň vám může být velmi zatěžko otevřeně brát i dávat. Máte tendenci se pojistit. Neschopnost něčeho se vzdát je nezřídka vyjádřena ve formě zácpy a tloušťky. V extrémních případech jednáte předrážděně a hněvivě, zuřivě až agresivně. Je patrné nesmírné prosazování vlastních přání. Při nesprávné funkci základní čakry je vaše tělesná konzistence slabá a máte málo duševní i fyzické síly k překonání čehokoliv. Mnoho věcí vám dělá starosti. Možná máte také pocit, že ztrácíte půdu pod nohama. Život vám připadá spíš jako břímě.

Nemoci: zácpa, hemeroidy, zánět tlustého střeva, průjem, chladné neprokrvené prsty u nohou a rukou, frekvence močení, bolesti močového měchýře, osteoartróza kyčelního kloubu, ledvinové kameny, hypertenze, hypotenze, impotence, vrozené deformace chodidel.

2 ČAKRA - sakrální

je sídlem emocí - hněvu, strachu, viny, žárlivosti, sobectví, nezdravých tužeb. Představuje naše centrum síly. Třetí čakrou "vstupujeme" do aktivního vztahu ke třetím lidem. Odtud jsou řízeny naše sympatie, antipatie, schopnost trvalých vazeb, mezilidské vztahy. Když funguje harmonicky, máte v sobě pocit míru, vnitřní harmonie, jste spokojeni s postavením ve svém životě, můžete být sami sebou a jste vyrovnáni. Zároveň respektujete přání a pocity jiných. Máte v sobě jas, který obklopuje vaše tělo, chrání vás pře negativními vibracemi. Nemoci: ledviny, močový měchýř, pohlavní ústrojí, záněty, poruchy menstruace, výtoky, děložní čípek, cysty, myomy, vejcovody, srůsty, rakovina ( pohl. orgánů, prsy ), bulky v prsou.

3 ČAKRA - solar plexus

Při chybné funkci třetí čakry všechno má být podle vašeho názoru, chcete ovládat partnera, prosazovat svou moc a dobývat. Avšak cítíte, že jste k tomu hnáni vnitřním neklidem a nespokojeností. Pravděpodobně jste zažili málo uznání a potvrzení sebe sama, proto jste si nemohli vyvinout skutečnou sebeúctu, kterou teď hledáte ve vnějším světě. Chybí tu vnitřní uvolněnost, připadá vám těžké vypřahnout a uvolnit se. Také vybuchnete, ve vaší podrážděnosti se projevuje mnoho hněvu, které jste během času spolykali bez dalšího zpracování. Cítíte se často bez odvahy a poraženi. Všude vidíte překážky, které se vám staví do cesty. V dětství ze strachu, abyste neztratili uznání vychovatelů, rodičů, učitelů... jste potlačili a spolkli víc, než jste dokázali zvládnout. V obtížných situacích máte houpavý strach v žaludku nebo jste nervózní. Neobvyklé zážitky vám přinášejí strach a neklid.

Nemoci: cukrovka, slinivka břišní, zánět slinivky břišní, nemoci jater, žlučové kameny, dvanácterníkový vřed, kýla, jícnový reflex, tenké střevo, slezina.

4 ČAKRA - srdeční

Chybná funkce čakry se může projevovat různým způsobem, např. rádi byste dávali a byli byste tu vždycky pro druhé, nejste však spokojeni se zdrojem lásky. Nebo se cítíte mocní a silní a dáváte tuto sílu jiným, ale nejste schopni přijmout lásku, otevřít se, abyste ji mohli pojmout. Říkáte si možná, že lásku druhých nepotřebujete. Nedostatečná funkce srdce vás dělá lehce zranitelnými a závislými na lásce a náklonnosti ostatních. Když jste odmítnuti, cítíte se hluboce zasaženi, obzvláště pokud jste se jednou otevřeli. Pak se uzavřete do ulity a jste smutní.
Nemoci: poruchy srdečního rytmu, infarkt, tlaky, kornatění tepen, dýchací soustava, rýma, astma, zápal plic, rakovina plic.

5 ČAKRA - krční

reprezentuje způsob, jakým se vyjadřujete. Zdravá krční čakra zlepšuje vyjadřovací schopnosti, díky kterým dokážete mluvit pravdu a jasně formulovat myšlenky. Pomáhá nám také poznat, kdy máme mlčet a naslouchat ostatním nebo svému vnitřnímu hlasu. Je to čakra komunikace.
Nemoci:
štítná žláza, afty, opary, zubní kámen, ztráta hlasu, záněty hrtanu, pálení žáhy, krční páteř

6 ČAKRA - třetí oko

Nejčastější projev málo energie protékající touto čakrou je zatížení hlavy. Jste člověk, který žije výlučně svým intelektem a rozumem. Tím, že se pokoušíte řídit rozumem, platí pro vás jen takové pravdy, které zprostředkovává vaše racionální myšlení. Jedinou opravdovou skutečností je pro vás vnější svět. Vnitřní zaručuje materiální přání, tělesné potřeby a neovladatelné emoce. Duchovní diskuze jsou pro vás namáhavé a neuvěřitelné. Duchovní pravdy odmítáte pouze jako domněnky anebo nesmysly bez praktického významu.
Nemoci:
krátkozrakost, dalekozrakost, záněty spojivek, ječné zrno, šilhavost, šedý zákal, zelený zákal, sluch, rýma

7 ČAKRA - korunní

Sedmá čakra je sídlem nevyšší dokonalosti v člověku. Podobně jako jsou v bílé barvě obsaženy všechny barvy, obsahuje nejvyšší čakra všechny energie nižších čaker. Tato čakra je místem, kde se naše osobní energie spojuje s energií Universa. Co jsme zprvu chápali intelektem a později intuicí, je nám nyní zcela jasné.
Nemoci: bolesti hlavy, migrény, zánět mozkových blan, koktání, schizofrenie, alzheimerova choroba, roztroušená skleróza, parkinsova choroba, mozkové nádory