HISTORIE

První základy manuální lymfatické drenáže položil v letech 1930 - 1940 dánský fyzioterapeut Dr. Emil Vodder, který při své praxi zjistil, že otoky způsobené Iymfostázou lze zmírnit masážemi. Po několikaletém bádání představil techniku speciálních masážních hmatů, které se staly základy manuální lymfatické drenáže. Na základě vědeckých výzkumů a díky vyvinutí přesných měřících a zobrazovacích metod se v šedesátých letech manuální lymfatická drenáž vyvinula v medicínskou disciplínu. O rozvoj této medicínské disciplíny se zasloužili především Dr. Asdonk a prof. Foldi v Německu a MUDr, Bechyně a prof. MUDr. Benda u nás.

LYMFATICKÝ SYSTÉM

Lymfatický systém začíná slepými rozšířenými konci mízních kapilár v mezi buněčných štěrbinách. Spojováním kapilár vznikají mízní cévy, které se svou stavbou podobají žilám.
Obdobně jako u žil rozeznáváme povrchové lymfatické cévy a hluboké.

Konečné (a největší) mízní cévy (mízní kmeny) přivádějí mízu do žilního systému. V mízních cévách jsou dvou kapsové chlopně, které jsou od sebe vzdáleny 2 až 12 milimetrů (podle velikosti mízní cévy). Úsek mezi dvěma chlopněmi (nazvaný segment) se samovolně 6 až 12 krát za minutu smršťuje a tak dochází k transportu lymfy. Chlopně usměrňují tok lymfy a brání zpětnému pohybu. Do průběhu lymfatických cév jsou vsunuty různě veliké lymfatické uzliny (1 až 30 mm), které jsou poměrně přesně lokalizovány a tvoří ucelený systém. Mízní uzliny mají
filtrační a imunologickou funkci.

MÍZNÍ KAPILÁRY

Mají stejnou stavbu jako kapiláry krevní, ale častěji větší průsvit. Spojují se do kapilárních mízních sítí a dále do mízních cév.

MÍZNÍ CÉVY

Mají tenkou stěnu a stejnou stavbu jako žíly. Podobnost s žilami je akcentována i četnými chlopněmi. Jejich počet se však neredukuje jako u žil vzájemným spojováním v cévy větší, ale tím, že ústí izolovaně do lymfatických uzlin, označují se jako vasa afferentia.

LYMFATICKÁ UZLINA

Specifický orgán tohoto systému, v níž je lymfa obohacována o své buněčné elementy - Iymfocy-
ty - bílé krvinky, zdroj imunity (obranyschopnosti) organizmu. Lymfatické uzliny jsou označeny podle jejich postavení v těle. Mezi hlavní lymfatické uzliny patří:

 • axilární lymfatické uzliny - jsou umístěny v oblasti podpaží (povrchní a hluboké mízní uzliny),
 • krční lymfatické uzliny - nacházejí se v oblasti hlavy a krku,
 • stehenní mízní uzliny - jsou umístěny ve vyšší části stehna podél stehenní žíly,
 • tříselné lymfatické uzliny - nacházejí se v oblasti třísla,
 • mediastinální uzliny - nacházejí se u plic (plicních sklípků),
 • mezenterické lymfatické uzliny - jsou rozesety po celé spodní části břicha,
 • supraklavikulární lymfatické uzliny - jsou umístěny podél klíčních kostí (uzliny dolní poloviny krku a pektorální uzliny).

FUNKCE LYMFATICKÉ (MÍZNÍ) UZLINY

 • Filtrační - vychytává nežádoucí částice (např. prach) a většinu antigenů. Vychytávají se i buňky zhoubných nádorů.
 • Imunologická - uzlina obsahuje B-Iymfocyty, které rozpoznávají v těle cizí antigeny. Uzlina obsahuje také T-Iymfocyty, které reagují na rozpoznaný antigen a přímo jej napadají a zneškodňují (buněčná, celulární imunita).

LYMFA- MÍZA

 • vzniká z tkáňového moku - ve většině tkání bezbarvá, čirá tekutina
 • do lymfy se vstřebávají bílkoviny, cholesterol a tuky ve formě mastných kyselin
 • s tuky se vstřebávají i vitamíny rozpustné v tucích (A, O, E, K), steroidní hormony, železo, měď a vápník
 • do lymfatických kapilár prostupují interendotelovými štěrbinami buňky - Iymfocyty, leukocyty a makrofágy
 • mízními cévami se mohou šířit i nádorové buňky - metastázování!

FUNKCE LYMFATICKÉHO SYSTÉMU

 • Odvod (drenáž) tekutiny (asi 2 litry denně).
 • Transportní – odvod bílkovin ( krevní cévy jsou pro bílkovinu téměř nepropustné, bílkovina je tedy zpětně transportována do krve právě lymfatickým systémem
 • Imunologická – lymfocyty a protilátky, které vznikají v mízních uzlinách jsou mízou odplavovány do krevního oběhu .
 • Filtrační – v lymfatických uzlinách se zachycují toxiny, bakterie, cizorodé látky a nádorové buňky. Přitom se spouští tvorba lymfocytů a protilátek.
 • odvod tuku

SPECIFICKÉ ORGÁNY LYMFATICKÉHO SYSTÉMU

 • Brzlík 
 • Slezina
 • Mízní uzliny
 • Mandle

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

NEMOCI

 • Jestliže se cítíte unavení a oteklí, na vině nemusejí být špatné  stravovací návyky. Může se jednat o nedostatečně fungující lymfatický systém. 
 • To, že je činnost lymfatického systému narušena, poznáte hlavně podle otoků. Způsobuje je porucha odtoku lymfy z některé čísti těla, nejčastěji končetin.
 • Otok je většinou nebolestivý, není doprovázen ani zánětlivým procesem, ani zarudnutím či dokonce zmodráním, a postižené místo není ani nijak horké. Zpočátku je otok nenápadný, měkký, a obtěžuje hlavně tím, že postižená končetina je omezena v hybnosti. Později v místě otoku kůže ztuhne, jak se v podkoží hromadí bílkoviny. Jestliže tento otok, odborně nazývaný lymfedém, je dlouhodobě přehlížen a pacient svou poruchu lymfatického systému neřeší, přidávají se další komplikace: infekce kůže a podkoží (bakteriální či plísňové, často streptokoky vyvolaný erysipel), tvorba lymfatických puchýřů a podobně 

Když lymfatický systém nefunguje správně můžou nastat tyto zdravotní problémy:

1) LYMFADEM

a) primární ( vrozený ) – vzniká v důsledku vrozeného poškození lymfatického systému. Může se projevit hned po narození nebo až v průběhu dalšího života. Nejčastěji se projevuje v pubertě a mezi 30 – 40 rokem. Typickým projevem jsou otoky kotníků, nártů a prstů na nohou, v některých případech i na rukou. Otoky začínají vždy u kotníků, pokračují směrem nahoru k tříslům. Může to postihnout jen jednu nohu. Otoky jsou nebolestivé, bez modřin.

b) sekundární (získaný) – vzniká v důsledku poranění, operace. Otoky se vyskytují v místě poranění.

2) FLEBEDÉM

Projevuje se výrazným otokem, pocitem těžkých nohou hlavně v lýtkové oblasti. Nejčastěji se vyskytuje při sedavém zaměstnání, také při provozování sportů – tenis, košíková, volejbal.

3) CELULITIDANeboli pomerančová kůže se projevuje ztluštělou kůži s důlky a hrbolky, jde o kosmetický problém. Uvedené formy postížení záměrně rozlišujeme proto, aby každá žena včas rozpoznala typ a stupeň poškození. Může tak předejít případným zdravotním problémům. Pokud máte podezření, že uvedené popisy příznaků lipedému, lymfedému se Vás mohou týkat, navštivte lékaře specialistu na choroby cév nebo lymfatického systému ( flebologa, lymfologa )

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
VYŠETŘOVACÍ METODY

Pokud máte podezření, že uvedené popisy příznaků lipedému, lymfedému se Vás mohou týkat, navštivte lékaře specialistu na choroby cév nebo lymfatického systému ( flebologa, lymfologa )

Lékař Vás vyšetří pohledem a pohmatem. Lékař zhodnotí stav kůže a pod ní uložených měkkých tkání, posoudí event. otok měkkých tkání, zánět apod. Pohmatem vyšetří dostupné lolalizace lymfatických uzlin (krk, nadklíčky, obě podpaždí a třísla). Při podezření na zvětšené či jinak změněné lymfatické uzliny obvykle doporučí ultrazvukové (sonografické) vyšetření podezřelé oblasti.

Nebojte se a zajděte si včas k lékaři !!!!! 

RADY PRO PACIENTY

 • polohování končetin v době klidu napomáhá odtoku lymfy. 
 • nepřetěžovat končetiny ( stání, sezení, nošení těžkých břemen.....)
 • používat ochranné rukavice
 • dodržovat tělesnou hmotnost podle BMI
 • při zhoršení otoku - kontaktujte svého lékaře
 • vyvarujte se teplé vody ( mytí nádobí, koupele....)
 • vyvarujte se horkému prostředí - sauna, solárium, přímé slunce
 • vyvarujte se prochladnujtí
 • přestaňte nosit šperky, hodinky 
 • ze sportů - rekreační plavání, cyklistika, jóga, lyžování, pilátes
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Ryor Čaj Lymfodren 20x1,5g

Čaj, jehož účinky se projeví nejen na zdraví, kvalitě pleti a vnitřním stavu organismu, ale také na zlepšení funkce lymfatického systému.

Působení čaje Lymfodren je zaměřeno na dokonalé pročištění lymfatického systému, hlavně zlepšení funkce sleziny, která je řídícím orgánem tělesného imunitního systému. Kromě bylin určených na čištění a detoxikaci organizmu je v čaji i květ ibišku a citronella, které působí i jako chuťové korigens a dodávají čaji vynikající lahodnou chuť.

Složení

Ibišek květ čistí a detoxikuje celý organizmus, působí jako antisklerotikum a celkově zlepšuje oběh krve a lymfy, chuťové korigens

Pampeliška list účinná při otocích lymfatických uzlin a zvětšeních sleziny

Vřes květ pomáhá při čištění krve a lymfy, zlepšuje činnost sleziny, odstraňuje otoky a zduření

Měsíček květ - hojí vnitřní rány a záněty, pomáhá v prevenci rakoviny lymfatických uzlin

Jetel luční květ imunostimulans, účinný při otocích lymfatických uzlin

Třapatka květ imunostimulans, podporuje lymfatický systém

Pýr oddenek pročišťuje velice důkladně celý organizmus (včetně lymfy)

Citronella chuťové korigens 

Příprava

1 sáček čaje přelít 250 ml vroucí vody, přikrýt a nechat vyluhovat 15 minut. Čaj pít teplý 1-2x denně. Kúru provádět 2x ročně, vždy po dobu 6 týdnů.

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

 

.