Břicho je partií těla, v níž se ukládá velké množství emocionálního napětí. Používáme dokonce termín "žaludeční nervóza", kterým popisujeme nepříjemné pocity provázející stres. Mírné žaludeční křeče, ztuhlost a bolest břicha jsou příznaky úzkosti a mohou být také vedlejšími symptomy například zácpy anebo podrážděného trávicího systému - všechny tyto potíže lze zmírnit technikami masáže břišních partií.

Pokud jsou však tyto příznaky trvalé anebo bolestivé, není možné masáž provádět a klient by měl ihned požádat o pomoc svého lékaře.

Pokud je masáž břicha prováděna citlivě a ohleduplně, často se stává, že klienti usne. V břiše se zachycuje tolik napětí, že po jeho uvolnění se uvolní i celé tělo a beze zbytku také klientova psychika a mysl. Tato reakce je pro mnoho lidí velmi překvapující, je však zcela běžná. Masáž břicha může odstartovat emocionální uvolnění a jemný a pečlivý dotyk může uvolnit takové pocity, jako je potlačovaný zármutek.

V těhotenství by přinejmenším po dobu prvních tří měsíců neměla být masáž břicha vůbec prováděna. Od čtvrtého měsíce výše lze provádět velmi jemnou a ohleduplnou masáž, a to s použitím lehkých, plynulých, klouzavých hmatů bez jakéhokoli tlaku či hnětení. V pozdějších fázích těhotenství je nejlepší provádět masáž dolních partií zad, které obvykle trpí v důsledku váhy vyvíjejícího se dítěte. V  těhotenství nepoužívejte při masáži žádné silicové rostlinné oleje ani jejich směsi, pokud to neschválí odborný aromaterapeut anebo bylinkář. 

Vrstvy svalů v partiích břicha

• Přímé svaly břišní

• Vnitřní šikmé svaly břišní

• Zevní šikmé svaly břišní

Typické zdravotní problémy partií břicha

Špatné trávení

• Zácpa/podrážděný trávicí systém

Menstruační bolesti

Nadměrná váha

 

.