Masáž nohou a chodidel může být velmi osvěžující, od maséra však vyžaduje dosti úsilí. Je tomu tak proto, že dolní končetiny jsou každodenně velmi namáhány nošením a podpíráním celého těla, takže svalstvo nohou je obzvláště náchylné k nejrůznějším bolestem a k ztuhlosti.

Chodidla jsou velmi citlivá a velmi namáhaná - bylo vypočítáno, že nohy a chodidla ujdou za lidský život vzdálenost až na Měsíc a zpět, proto si zaslouží zcela zvláštní péči. Na chodidlech jsou také energetické zóny, které jsou v reflexologii využívány k ošetření celého těla. Dále je zde řada akupresurních bodů, které jsou používány v masážní praxi ájurvédy i v léčitelství Dálného východu.

Svaly na nohou jsou velmi ohebné a pružné a umožňují velmi širokou škálu pohybů.
Masáží se ošetřují ošetřovat následující hlavní oblasti:

Přední strana nohy

  • Skupina čtyřhlavého svalu stehenního

  • Sval krejčovský

  • Přední sval holenní

Zadní strana nohy

  • Kolenní šlachy

  • Plochý sval lýtkový a sval lýtkový

Typické zdravotní potíže nohou

  • Celulitida - tento neduh se projevuje především u žen jako podkožní tuk s prohlubněmi a dolíčky v partii hýždí a stehen. Kůže ztrácí pružnost a hladkost začíná "povolovat" a nabude vzhledu slupky z pomeranče (tzv. "pomerančová kůže") Masáž může výrazně pomoci, je ji však nutné provádět často - přinejmenším 2x týdně. Kromě masáží je také nutné pozměnit složení stravy. Jezte více čerstvého ovoce, zeleniny a přeorientujte se na celozrnnou stravu. Omezte těžká, tučná jídla. Snažte se vypít denně přinejmenším 2 litry pramenité vody a vynechte nápoje obsahující kofein.

  • Ztuhlé svaly -  může být způsobena menšími zraněními, jako jsou natažené a natržené svaly. Při velké bolesti a snížené pohyblivosti však doporučujeme požádat o pomoc přímo lékaře.

  • Špatný krevní oběh - projevem špatného krevního oběhu jsou chladné končetiny a na dotyk ztuhlé a pevné svaly.

  • Křeče v lýtkách - signalizuje, že tělu chybí pravidelná dávka minerálů, hlavně hořčík a vápník

DUCHOVNÍ PŘÍČINY NEMOCI

Křečové žíly - jedinec se bojí stát za svým. Ulpívá na věcech  a nemá dostatek opory, bývá vyčerpaný životem. Zadní strana stehen - stále se vypořádáváte s problémy z minulosti, které Vás neustále v mysli dohání. Objevíli se v těhotenství bojíte se jak pečovat o miminko.

Chodidla - souvisejí s porozuměním sobě, druhým, životu, minulosti, budoucnosti i přítomnosti. Starší lidi mají pocit, že nemají kam už jít proto se špatně pohybují.

Kuří oka - mají lidé potřebu chránit své emoce před ostatními, aby jim nikdo nemohl ublížit.

Zarostlé nehty - jedinec hledá ochranu, cítí se sám bezbranný a pochybuje sám o sobě. Cítí se ohrožen ve vztahu ke svým snům a myšlenkám.

- palec - pochybujete o sobě a cítíte se zranitelný

- ukazováček - máte kolem sebe ochranný štít a přitom potřebujete tlik sebelásky, lásky a péči druhých

- prostředníček - zřejmě chráníte či zpochybňujete myšlenky týkající se vaší sebedůvěry a individuality

- prsteníček - ukazuje za zpochybňování vašich postojů týkající se vaší osobní moci, sexuality, pocitu provinění, vztahu a financí

- malíček - nejistota související s vašimi obavami ( rodina ) bezpečnost. 

Ostruhy - ulpívání na minulosti je hodně častý problém Je třeba udělat tlustou černou čáru

Puchýře - problémy s emocemi

Bradavice - jedinec vyjadřuje zášť, nenávist a užírá se odporem.

Zpocené a zapáchající nohy - jedinec je vystrašený, často se zabývá zbytečnýmy problém z velblouda dělá komára. Vyhnout se ohnivým pokrmům, alkohol, cigarety, káva, horká jídla

Kolena - vyjadřují naší hrdost, paličatost a tvrdohlavost.

převzato z knihy - Záhadná lymfa

 

.