Masáž podnítí ve svalech vyšší krevní oběh a krev dodá výživné látky zkvalitňující buněčnou stavbu a pružnost a měkkost pokožky. Celá tvář reaguje na masáž jako na hluboký a příjemný zážitek,protože v pokožce je obrovské množství nervových zakončení, vysílajících nervové signály do mozku. 

Svaly tváře

Tvář má velice komplexní stavbu, tvořenou mnoha vrstvami svalů spojujících lebku, líce a čelisti. K nejdůležitějším svalům patří:

• Sval čelní

• Kruhový sval oční

• Sval tvářový (levý a pravý)

• Sval žvýkací (levý a pravý)

• Sval spánkový (levý a pravý)

Zdravotní potíže tváře

Opálení či spálení sluncem

pokud je pokožka tváře hodně opálená či spálená a kůže se loupe, masáž není doporučována.

• Ekzém/psoriáza (lupénka)

pokud jsou na pokožce takto postižené větší partie, masáž není doporučována

• Akné

pokud je postiženo pouze několik malých míst pokožky, je možné masírovat okolní partie, avšak velmi opatrně, aby se do poraněné pokožky nezanesla infekce. Ve vážnějších případech by masáž neměla být prováděna

• Otoky a opuchliny

v případě jakýchkoli neobvyklých otoků tváře či změnách barvy pokožky je nutné co možná nejdříve se obrátit přímo na odbornou lékařskou pomoc

• Ucpané dutiny

pokud trpíte ucpanými nosními anebo čelními dutinami anebo nějakým infekčním onemocněním dutin, bude oblast přímo pod lícními kostmi velmi bolestivá. Masáž těchto partií proto nedoporučuji

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

HRUDNÍK

Masáž hrudi má mnoho velmi prospěšných účinků. V hrudi jsou důležité skupiny svalů, které jsou při každodenních činnostech často nadměrně namáhány. Pokud se aktivně věnujete nějakému sportu anebo systematicky posilujete, jsou vaše hrudní svaly velmi namáhány a potřebují důkladnou péči, aby si zachovaly pružnost i sílu.

Změny na pokožce v oblasti hrudi, k nimž dochází v důsledků stárnutí, nesou obzvláště ženy s velkou nelibostí. Kůže se stává volnější a začínají se na ní objevovat vrásky. Masáže hrudi spolu s některými kosmetickými postupy mohou vzhled kůže zlepšit, a to obzvláště v kombinací s některými oleji, které ošetřovaným partiím dodají potřebné výživné látky a horní vrstvy kůže vypnout. 

Svaly hrudi 

Velký sval prsní 

malý sval prsní

přední sval pilovitý

bránice

Obvyklé zdravotní problémy hrudi 

Bronchitida anebo astma

masáž by neměla být nikdy prováděna při záchvatu bronchitidy nebo při astmatickém záchvatu, Je ji však možné provádět pravidelně jako preventivní opatření, případně ke zmírnění chronických potíží s dýcháním. 

Natažené svaly

doporučujeme zvýšenou opatrnosti Pokud jste utrpěli zranění, například při nějakém sportu anebo při zvedání velmi těžkého předmětu, měli byste v prvé řadě navštívit odborného lékaře. 

Emocionální napětí a stres

právě v těchto případech působí masáž hrudi velmi jemně ke zmírnění a uklidnění vnitřního napětí a stresu (z hlediska ájurvédy jde o srovnání úrovně energií ve zmíněných čakrách).

 

.